OPVaV




NSRR

  •    Aktivita 2.1   
  •    Aktivita 2.2   
  •    Aktivita 2.3   
  •    Aktivita 2.4   
  •    Aktivita 2.5 


Zhodnotenie súčasného stavu poznatkov z pohľadu materiálového zloženia kompozitných pažiacích zmesí.

   Účelom aktivity bolo zistiť súčasný stav poznatkov o hydratácii, rýchlosti tuhnutia a tvrdnutia, vývoji vlastností a ich dlhodobej stabilite materiálu pažiacich zmesí za podmienok hlbinného vrtu – teploty až cca 400°C a tlaku až 100 Mpa. Tieto náročné podmienky sa významne odlišujú od bežných podmienok používania kompozitných zmesí založených na cemente a podobných spojivách , ktorých obdobou sú aj uvažované pažiace zmesi. Preto získanie adekvátnych informácií bolo významným predpokladom pre efektívne a úspešné riešenie uvažovaného výskumu.
  Aktivita bola realizovaná zhromažďovaním relevantných poznatkov a informácií aj pomocou externej analýzy za využitia odborných a vedeckých časopisov a INTERNET-u , spracovaním získaných údajov a ich zhodnotení a ďalej vypracovaním písomnej správy. Súčasťou tejto aktivity boli externé expertízy, týkajúce vypracovania konceptu návrhu virtuálneho modelu a podklady pre dokumentáciu zadania vývoja, konkrétne zariadenia pre kontinuálne zhotovovanie paženia pre hĺbkový geotermálny vrt, ako súčasti vŕtneho komplexu robotickej platformy, a spojovacieho modulu pre injektáž betónovej kompozitnej zmesi do zariadenia pre kontinuálne zhotovenie paženia.
Výsledky aktivity boli podkladom pre vytýčenie experimentálneho programu a realizáciu aktivít 2.3 a 2.4.

Správa:

  V. Živica , B. Mlynková. Cementačné kompozitné zmesi pre hlboké geotermálne vrty „State  of the Art „.

Správa:
  ECOLAND HOLDING, s.r.o. Bratislava A. Zariadenie pre kontinuálne zhotovovanie paženia pre hĺbkový vrt, ako súčasti vrtného komplexu robotickej platformy. B. spojovací modul pre injektáž betónovej kompozitnej zmesi.

- plné znenie





Zhodnotenie stavu kontinuálnej technológie. Návrh zariadenia pre paženie hĺbkovej geotermie.

  
  Účelom aktivity bolo zistiť súčasný stav poznatkov o vyvinutých a v praxi používaných technológiách paženia pre hlbinné vrty. Pozornosť bola sústredená na zloženie materiálu pažiacich zmesí / druh spojiva, plnivo, pomery zloženia, prímesi, prísady/,vlastnosti čerstvých a zatvrdnutých zmesí, podmienky v hlbinnom vrte a ďalšie poznatky skúsenosti praxe.
  Aktivita bola realizovaná zhromažďovaním relevantných poznatkov a informácií aj z externého prostredia za využitia časopisov, firemnej literatúry a INTERNET-u , spracovaním získaných údajov a ich zhodnotení a ďalej vypracovaním písomnej správy. Parciálnou úlohou bola aj štúdia transportného kontejnera pre dopravu betónovej kompozitnej zmesi vo vodnom prostredí s hydraulickým injektovaním cez spojovací modul, splňujúci požiadavky geometrie a súčinnosti s robotickou vrtnou platformou.
Výsledok aktivity (tak interných ako aj externých poznatkov) bol podkladom pre vytýčenie experimentálneho programu a realizáciu aktivít 2.3 a 2.4.

Správa:

  B. Mlynková. 1. Spojivá vhodné a používané pre hĺbkové vrty. vhodné materiálové zloženie kompozitných pažiacich zmesí zohľadňujúce náročné fyzikálne a chemické podmienky v hlbinných vrtoch, cementy a iné spojivá, prímesi, prísady a iné prídavné materiály. 2. Technológia cementovania geotermálnych vrtov 3. Experimentálna časť – materiál, pracovné podmienky a skúmanie vlastností cementov, „State  of the Art „

Správa:

   CAMINUS s.r.o. , Bratislava. Transportný kontajner pre dopravu betónovej kompozitnej zmesi vo vodnom prostredí s hydraulickým injektovaním cez spojovací modul.

- plné znenie


Návrh a odskúšanie receptúr  pre kompozitné zmesi a skúšky parametrov pri laboratórnej teplote.


  Na základe výstupov aktivít 1.1. a 1.2. – vytvorených databáz materiálového zloženia doteraz študovaných alebo už aplikovaných tzv. geotermálnych cementov, ako aj vlastností kompozitov na ich báze za rôznych aj extrémnych hydrotermálnych podmienok - bol vybraný limitovaný počet materiálov – zložiek receptúr kompozitov, ktoré podľa poznatkov z literatúry, znalostí a obecných zákonitostí tvorby kvalitnej štruktúry – prichádzajú do úvahy ako perspektívne kompozitové zmesi pre geotermálne aplikácie a tie boli experimentálne overované.
  Hlavným cieľom realizácie tejto aktivity bolo stanoviť a analyzovať technicky významné parametre referenčných kompozitov, t. zn. kompozitov pripravených aj ošetrovaných pri laboratórnych podmienkach, pri teplote 20°C a atmosferickom tlaku. 
  V rámci tejto aktivity boli vypracované návrhy zloženia pažiacich zmesí na základe výstupov aktivity 2.1., experimentálny program a harmonogram prác výroby vzoriek a ich skúšania. Získané výsledky, ich priebežná analýza a záverečné vyhodnotenie s boli podkladmi pre nadväzujúcu aktivitu 2.4.

Správa:
  Ľ. Bágeľ, V. Živica. Návrh a odskúšanie receptúr pre kompozitné pažiace zmesi a skúšky stanovených užitkových parametrov pri laboratórnej teplote.


Návrh a odskúšanie receptúry v podmienkach blízkych očakávanému stavu hĺbkového geotermálneho vrtu. 

  Hlavným cieľom realizácie tejto aktivity bolo stanoviť a zhodnotiť technicky významné parametre vybraných referenčných kompozitov, ktoré tvoria výstup aktivity 2.3. Táto aktivita dala odpoveď na otázky nastolené v predchádzajúcich aktivitách 2.1 a 2.3 a to, ako sa vybrané kompozity správajú za rôznych modelových hydrotermálnych podmienok, ktoré sú blízke očakávanému stavu pri hlbinnej geotermii podľa hĺbky vrtu.
Bola vypracovaná optimálna metodológia pre efektívne skúšanie kompozitov tak, aby poskytla dostatočné množstvo experimentálnych údajov pre predvídanie vlastností a správania sa kompozitov v takých extrémnych podmienkach, ktoré nemožno zabezpečiť v laboratóriu. 
Získané výsledky, ich priebežná analýza a vyhodnotenie s umožnili predikciu technicky významných vlastností a trvanlivosti kompozitov pri vystavení dlhodobej záťaže (teplota, tlak). 

Správa:

  Ľ. Bágeľ. Návrh a odskúšanie receptúr pre kompozitné pažiace zmesi v podmienkach  blízkych očakávanému stavu hĺbkového geotermálneho vrtu.


Statická analýza paženia otvoru hĺbkového geotermálneho vrtu.


  Účelom aktivity bola komplexná analýza paženia geotermálneho vrtu pri zohľadnení vstupných simulovaných podmienok pôsobenia jednotlivých činiteľov.
  Aktivita bezprostredne závisela od materiálových podkladov z aktivity 2.4. a taktiež od technologických predpisov a podkladov zaťažovacieho spektra pre predpokladané lokality vrtov.
Súčasťou aktivity bola inventarizácia problematiky – podklady z literatúry a následné stanovenie úvodného testovacieho prierezu vrtu, optimalizácia pracovných charakteristík cementových kompozitov s rozptýlenou výstužou, definícia relevantných zaťažovacích kombinácií, testovanie numerického pozadia a jeho optimalizácia, zjednodušená experimentálna verifikácia pracovných charakteristík navrhnutých zmesí a overenie správania sa vybraných segmentov pre stanovené hĺbky vrtu. Statická analýza paženia otvoru hĺbkového geotermálneho vrtu dala spektrum riešení s prihliadnutím na pracovné charakteristiky a geometriu prierezu.